Самовільне залишення місця ДТП та регресний позов

Самовільне залишення місця ДТП та регресний позов

В намаганні не втратити додатковий дохід, страхові компанії іноді не гребують застосовувати не зовсім чесні методи стягнення з водіїв-винуватців ДТП виплачених страхових виплат.

Наш клієнт став учасником дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок якої пошкодження отримали транспортні засоби. Сам же клієнт внаслідок ДТП отримав легкі тілесні ушкодження та був доставлений до медичного закладу. Проте, не зважаючи на стан здоров’я, він дочекався прибуття патрульної поліції, надав посвідчення водія, страховий поліс та всі інші необхідні відомості, а також зателефонував до страхової компанії і повідомив про настання страхового випадку. Наступного ж дня клієнт письмово повідомив свою страхову компанію про настання ДТП.

Постановою суду у справі про адміністративне правопорушення наш клієнт був визнаний винним у спричиненні дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок чого механічні ушкодження отримав інший транспортний засіб. Через певний час, страхова компанія провела виплату страхового відшкодування потерпілій особі.

Яким же було здивування нашого клієнта, коли останній дізнався, що страхова компанія пред’явила позов до нього і просить стягнути виплачене страхове відшкодування в порядку регресу.

Підставою позову стало начебто зникнення винного водія з місця дорожньо-транспортної пригоди. Як на доказ страховик посилався на довідку поліції, згідно якої винний водій не дочекався закінчення оформлення адміністративного матеріалу і поїхав.

Дійсно, згідно приписів Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”, страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, якщо він після ДТП за його участю самовільно залишив місце пригоди.

Під час розгляду справи в суді наші адвокати довели відсутність обставини саме самовільного залишення місця ДТП, та на підставі зібраних доказів підтвердили, що клієнт діяв у повній відповідності до вимог Правил дорожнього руху і Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.

Слід звернути увагу, що в ході судового розгляду дискусія виникла саме навколо тлумачення терміну “самовільне залишення місця ДТП”.

Адвокати відповідача наголошували, що така обставина повинна, в першу чергу, підтверджуватися належними доказами, зокрема протоколом, оскільки самовільне залишення місця ДТП є окремим адміністративним правопорушенням.

У свою чергу, ні довідки поліції, ні рапорт поліцейського не можуть свідчити про самовільне залишення місця ДТП.

Оскільки наш клієнт до адміністративної відповідальності за самовільне залишення місця ДТП не притягувався, що було підтверджено відповіддю самої патрульної поліції, а обставини справи свідчать про доправлення винного водія до медичного закладу для надання невідкладної допомоги, суд погодився з нашою позицією і в задоволенні позову страховика відмовив в повному обсязі.