ЯК СІМ’ЯМ ЗАГИБЛИХ ВІЙСЬКОВИХ ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ

ЯК СІМ’ЯМ ЗАГИБЛИХ ВІЙСЬКОВИХ ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ

Вже понад 100 днів наші Герої мужньо боронять суверенітет України та знищують окупантів, однак, на жаль,  втрати є і серед наших бійців.

Ми навіть уявити не могли, що будемо публікувати дайджест законодавства в розрізі таких страшних подій, проте, вважаємо за необхідне проінформувати сім’ї загиблих українських військовослужбовців про передбачені виплати від держави, адже це питання тепер досить часто лунає у інформаційному просторі.

Отже, стисло по основним питанням:

ЯКІ ОДНОРАЗОВІ ВИПЛАТА ГАРАНТУЄ ДЕРЖАВА?

Наразі законами передбачені виплати родині загиблих військовослужбовців:

Крім цього, ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачені і інші виплати.

Так, отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, передбачає виплату допомоги в розмірі 50 або 70-кратного прожиткового мінімуму (залежно від обставин отримання та наслідків).

Якщо йдеться про втрату працездатності з отриманням статусу інваліда, то залежно від ступеня інвалідності та обставин отримання поранення (контузії, травми або каліцтва) або захворювання, такий розмір виплати може становити від 70-кратного до 400-кратного прожиткового мінімуму.

ЧИ МОЖНА ОТРИМАТИ РАЗОВУ ДОПОМОГУ ЗА ЗАГИБЛОГО, ЯКЩО ВІН ЗАГИНУВ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ СВОЇХ СЛУЖБОВИХ ОБОВ’ЯЗКІВ ТА ДОПОМОГУ, ВИЗНАЧЕНУ КАБІНЕТОМ МІНІСТРІВ?

Ні! – Абзацом 2 п. 2 постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 чітко врегульовано, що якщо сім’я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором. Тобто особа повинна вибрати один із видів виплат, який найбільш задовольняє її потреби.

ХТО МОЖЕ ОТРИМАТИ МАТЕРІАЛУ ДОПОМОГУ?

Одноразова грошова допомога сплачується рівними частинами всім особам, що мають право на її отримання. Право на отримання мають члени сім’ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця.

До кола членів сім’ї військовослужбовця належать його дружина чи чоловік, їхні діти і батьки (діти належать до кола членів сім’ї незалежно від наявності шлюбних стосунків із другим з їх батьків). До кола членів сім’ї можуть бути віднесені й інші особи за умови спільного проживання і ведення спільного господарства (громадянський шлюб).

Що стосується підтвердження перебування особи на утриманні загиблого то доказом таких правовідносин може виступати або нотаріально посвідчений документ (зокрема договір), який передбачав обов’язок померлого із утримання іншої особи, або рішення суду про встановлення факту перебування особи на утриманні загиблого.

Що стосується судового розгляду справ про встановлення факту перебування на утриманні, вони розглядаються судом за заявою заінтересованої особи в порядку окремого провадження.

Доказами факту перебування на утриманні в суді можуть бути різні матеріали, і закон не встановлює вичерпного їх переліку.

Встановлення факту перебування особи на утриманні померлого можливе за умови, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів для існування.

Доказом цього в суді можуть виступати довідки органів місцевого самоврядування або житлово-експлуатаційних організацій, показання свідків тощо. Загалом закон не визначає вичерпного переліку таких доказів, але, згідно з усталеною практикою, доцільно отримати довідку органу місцевого самоврядування (лист або довідка в довільній формі).

Примітка: Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в постанові КМУ № 168 від 28.02.2022, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОТРІБНІ, ЩОБ ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ ВІД ДЕРЖАВИ У РАЗІ ЗАГИБЕЛІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ?

Перелік документів може відрізнятися залежно від того, хто саме із членів родини подає відповідну заяву. Водночас повний перелік визначено п. 10 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 25 грудня 2013 р. № 975.

Подається:

  • заява кожного повнолітнього члена сім’ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей – іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
  • витяг з наказу про виключення загиблого військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
  • витяг з особової справи про склад сім’ї військовослужбовця.

До заяви додаються копії:

  • документа, що свідчить про причини та обставини загибелі;
  • свідоцтва про смерть військовослужбовця;
  • свідоцтва про народження військовослужбовця;
  • свідоцтва про шлюб;
  • документів, що посвідчують особу членів сім’ї;
  • свідоцтва про народження дитини;
  • документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків;
  • рішення про встановлення над дитиною опіки або піклування;
  • рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого;
  • рішення військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв’язку смерті.

Остаточний перелік документів потрібно визначати, виходячи з конкретної ситуації.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОТРІБНІ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ДОПОМОГИ У РАЗІ ОТРИМАННЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЕМ ПОРАНЕННЯ (КОНТУЗІЇ, ТРАВМИ АБО КАЛІЦТВА), ЗАХВОРЮВАННЯ, ЩО ПРИЗВЕЛО ДО ІНВАЛІДНОСТІ ЧИ ЧАСТКОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ БЕЗ ВСТАНОВЛЕННЯ ІНВАЛІДНОСТІ ?

Подається:

  • заява про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку зі встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
  • завірена копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією.

Додається копія:

  • постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв’язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
  • документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов’язане зі вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
  • документа, що посвідчує особу, з даними про прізвище, ім’я та по батькові особи і про реєстрацію місця проживання;
  • документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків.

КУДИ ПОДАВАТИ ДОКУМЕНТИ?

Зібраний пакет документів треба подати до районного військкомату (для загиблих ЗСУ), до регіональних осередків Національної поліції, або до відповідальних відомств, в яких служили загиблі особи.

В ЯКОМУ БАНКУ МОЖНА ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ ?

Згідно з п. 14 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 25 грудня 2013 р. № 975, одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначеного одержувачем виплати. Тобто банк визначається за заявою одержувача.