Боргова розписка. Чи все так просто?

Боргова розписка. Чи все так просто?

Напевно кожний хоча б раз у житті позичав гроші у знайомих або ж навпаки надавав гроші в борг. На перший погляд процедура проста, і, зазвичай, сторони навіть не укладають письмовий договір, обмежуючись усною домовленістю. Цьому можуть слугувати кілька факторів: довіра до позичальника, родинні зв’язки, небажання заглиблюватися в юридичні тонкощі процедури оформлення позики. Але відсутність належного документального оформлення домовленостей може поставити під сумнів сам факт передачі грошових коштів, а, як наслідок, ускладнить їх повернення позикодавцю.

Що ж треба зробити сторонам, аби в майбутньому уникнути конфліктних ситуацій, непорозумінь і захистити свої майнові інтереси?

Звичайно, можна укласти письмовий договір позики, який посвідчити у нотаріуса. В такому разі всі істотні умови будуть обумовлені в тексті договору, а обставина нотаріального посвідчення убезпечить від можливої відмови зі сторони недобросовісного позичальника від факту підписання документу.

Проте, зазвичай договори позики укладаються на відносно незначні суми, потребують оперативної передачі грошей і нотаріально посвідчити такий правочин не видається за можливе. До того ж сторонам доведеться сплатити нотаріусу за посвідчення договору чималі гроші.

Тут на допомогу приходить розписка, яку позичальник видає позикодавцеві на підтвердження факту отримання грошових коштів. Як свідчить практика, сторони не дуже прискіпливо ставляться до оформлення цього документа, обмежуюсь фразами на кшталт «отримав в борг таку-то суму, зобов’язуюсь повернути». Але за умови готівкової передачі позики, розписка буде чи не єдиним доказом у разі виникнення спору. У тексті розписки варто аби позичальник вказав всі істотні умови угоди: суму і дату отриманих у борг грошових коштів, кінцеву дату їх повернення, одномоментне повернення чи частинами. Також слід максимально повно вказати ідентифікаційні дані сторін, як мінімум прізвище, ім’я, по батькові та податкові номери.

Водночас позичальник повинен пам’ятати, що чинним законодавством передбачено право позикодавця на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 1048 Цивільного кодексу України). Зазвичай, сторони якраз укладають безпроцентні позики. Проте, не вказавши положення про безпроцентне повернення в розписці, позичальник в разі виникнення спірної ситуації сплатить ще й проценти на рівні облікової ставки НБУ.

Важливим є і механізм повернення боргу. Досить часто грошові кошти позичаються в іноземній валюті, що і відображається в розписці, а повертає грошові кошти позичальник в гривні, до того ж частинами. За таких умов позикодавець може стверджувати, що позика фактично не повернута, оскільки вимоги законодавства зобов’язують позичальника повернути позику в тій самій валюті, в якій її було надано.

Ще одним важливим моментом, на який слід звернути увагу, є повернення грошових коштів у безготівковій формі. Позичальники, як правило, упевнені, що перерахувавши грошові кошти на банківський рахунок позикодавця, матимуть у своєму розпорядженні беззаперечний доказ виконання зобов’язання – квитанцію про сплату або платіжне доручення. Насправді ж, повертаючи позику, позичальник рідко коли вказує правильне призначення платежу або ж взагалі не зазначає його (у випадку сплати на картковий рахунок). В подальшому довести, шо саме на повернення позики було проведено платіж, є вкрай складно.

Окремою проблемою, що часто постає при стягненні позики в судовому порядку є строк позовної давності. Нерідко сторони за усною домовленістю змінюють строки і порядок повернення грошей, але нового боргового документу позичальник не надає. В підсумку у позикодавця на руках залишається розписка, строк позовної давності за якою давно закінчився.

Тож вирішивши надати чи взяти позику, оформляйте боргові документи правильно, не забуваючи при цьому фіксувати і факт повернення грошей. Не соромтесь попросити у свого контрагента розписку, ким би він не був – другом, родичем чи просто добрим знайомим. Адже належна фіксація взаємних домовленостей допоможе уникнути тривалих судових розглядів у майбутньому і збереже Ваші час і гроші.

За необхідності адвокати АО «Діксі Лекс» нададуть професійну консультацію при оформленні позикових правовідносин, а у випадку недобросовісності Вашого контрагента допоможуть підготувати позов для оперативного і своєчасного стягнення простроченого платежу.