ДТП – НАСЛІДКИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

ДТП – НАСЛІДКИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Дорожньо-транспортна подія (далі ДТП) являється розповсюдженим в Україні явищем і  входить до категорії найбільш поширених правопорушень.

За результатами вчинення дорожньо-транспортної події українським законодавством передбачено декілька видів відповідальності, зокрема, адміністративна, цивільно-правова, а в найгіршому випадку кримінальна відповідальність про що зазначено в ст. 286 Кримінального кодексу України.

Кримінально караним діянням є порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами, якщо потерпілому спричинені середньої тяжкості чи тяжкі тілесні ушкодження або настала смерть одного чи кількох осіб.

В разі доведеності вини водія та в залежності від наслідків, які настали в результаті ДТП, Кримінальним кодексом України передбачено покарання, яке може варіюватися від штрафу в розмірі 200-500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що зараз становить 3 400 – 8 500 гривень, до позбавлення волі строком від 5 до 10 років з позбавленням права керувати транспортним засобом від 1 до 3 років.

Для притягнення водія до кримінальної відповідальності за ДТП не має значення чи є у водія право на управління транспортним засобом, чи не має таких прав. Крім того, існує важливий нюанс: під час навчальної їзди в автомобілях з подвійним управлінням, до відповідальності притягається не учень, а інструктор, який здійснює навчання і перебуває поряд з водієм в момент ДТП.

У випадках, коли внаслідок ДТП не було заподіяно шкоди життю та здоров’ю осіб, а лише спричинено пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна настає адміністративна відповідальність, яка передбачена ст. 124 Кодексу про адміністративні правопорушення України.

У випадку притягнення до адміністративної відповідальності законом передбачено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 6 місяців до 1 року. При цьому, особа звільняється від адміністративної відповідальності, якщо її цивільно-правова відповідальність була застрахована і учасники ДТП скористалися правом спільно скласти повідомлення про цю пригоду відповідно до Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.

Адвокати адвокатського об’єднання «Діксі Лекс» закликають водіїв у жодному разі не залишати місце дорожньо-транспортної події, де є постраждалі особи, оскільки за ці дії передбачено кримінальну відповідальність за ст. 135 КК України  (Залишення в небезпеці) та покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі на строк до 2 років, а в разі отримання постраждалим тяжких тілесних ушкоджень чи настання смерті  – позбавлення волі на строк від 3 до 8 років. В такому разі не має значення з чиєї вини відбулася дорожньо-транспортна подія, так як відповідальність наставатиме саме за залишення місця ДТП.

 

Колектив адвокатського об’єднання «Діксі Лекс» бажає Вам не потрапляти в ДТП,  а у випадку, якщо все ж таки Ви стали її учасником – не залишати місце ДТП та одразу звернутися за професійною правовою допомогою.

Адвокати об’єднання в будь який час готові надати юридичну консультацію в режимі «online», а також здійснити виїзд на місце дорожньо-транспортної події для надання практичної допомоги.